Disktrasa, multi får
Färgglad disktrasa med lamm
Disktrasan uppfanns redan 1949 av ingenjör Curt Lindqvist i Norrköping och den är tillverkad av naturmaterialen cellulosa och bomull som gör den komposterbar.
Trasan tål kokning och är tvättäkta i 90°. Jag rekommenderar 60 grader i tvättmaskin eller kokning i kastrull fem minuter med milt tvättmedel ur bakteriesynpunkt.
OBS! Svärtan och färgerna bleks något efterhand och när man tar ut den ur tvättmaskinen kan den se liten o blek ut men när du blöter den och börjar använda den igen blir den nästan som förut :o) Stl ca 17x19 cm från början.
Cool köks-konst
Trycket härstammar från en C.Brüggmann-målning kallad "Gotland Fårever" och är således unik! Ett grått och ett multifärgat får bredvid varandra.
Swipa bland bilderna för att se detaljer. På sista bilden ses även en grå-vit disktrasa som jag säljer här på sidan som separat produkt så länge lagret räcker.
TACK för att du kikade in här och TACK för ev. köp! :) /Catharina